Leta 1998 je skupina pionirjev slovenskega sirarstva na kmetijah ustanovila Združenje malih sirarjev, ki se je deset let pozneje preimenovalo v Združenje kmečkih sirarjev Slovenije. Njihov osnovni namen je bil dvig ravni znanja o mlečnih izdelkih s kmetij in njihove kakovosti. Število članov je hitro raslo, kakor tudi zanimanje za številne sirarske tečaje in druga strokovna izpopolnjevanja. Vendar so kmalu ugotovili, da jih takratna nacionalna zakonodaja ovira pri razvoju oziroma jim je celo grozila s preprečevanjem nadaljnjega dela. Z veliko vloženega truda in povezovanjem s sorodnimi organizacijami v Evropski uniji so dosegli ključen premik pri spremembah zakonodaje, ki je bila prej napisana za velike industrijske obrate.
Več kot četrt stoletja zavzemanja za boljše podporno okolje za kmečko sirarstvo in njegove dejavne promocije je prineslo večjo prepoznavnost pristnih domačih sirov na slovenskem trgu. Vedno več potrošnikov se zaveda prednosti mlečnih izdelkov kmečkih sirarjev in povpraševanje po njih še vedno raste.
Za današnjo visoko raven kakovosti in prepoznavnosti kmečkih sirov je v največji meri zaslužno Združenje kmečkih sirarjev Slovenije, ki deluje že 26 let.
Združenje se je spoprijemalo s številnimi izzivi in premagalo mnoge ovire, ki bi sicer ustavile razvoj kmečkega sirarstva v Sloveniji ali celo izničile trud tedanjih sirarjev in povzročile zapiranje sirarn na kmetijah.
Tako pa so v 26 letih dosegli izjemne uspehe na področju dviga ravni strokovnega znanja, kar je ključno za vrhunsko kakovost mlečnih izdelkov, ki je osrednji cilj vsakega sirarja.
Agra 2023
kmetijsko-živilski sejem
zlata medalja
World Cheese
Awards 2023
zlata priznanje
Dobrote slovenskih
kmetij 2023
zlata priznanje
FACE (Farmhouse and Artisan Cheese & Dairy Producers European Network) je krovna organizacija, ki združuje nacionalna združenja iz dvajsetih evropskih držav. Zastopa interese evropskih kmečkih in obrtnih sirarjev ter je danes že uveljavljena in upoštevana sogovornica pristojnih ustanov Evropske unije.
Združenje kmečkih sirarjev Slovenije je dejaven član Evropske mreže kmečkih in obrtnih sirarjev, v kateri so skupaj s sirarji iz dvajsetih evropskih držav dejavni na pomembnih področjih, kot so sanitarna zakonodaja, ohranjanje tradicionalnih sirarskih znanj, izmenjava izkušenj, reševanje težav malih sirarn in uvajanje dobrih higienskih praks pri sirarskem delu. Zelo pomemben rezultat skupnega dela je Evropski priročnik dobre higienske prakse, ki ga danes pri svojem delu uporabljajo evropski kmečki in obrtni sirarji.
Člani Združenja kmečkih sirarjev Slovenije lahko dostopajo do informacij, pomembnih za razvoj svojega dela, imajo možnost udeleževanja na izobraževanjih, ki jih izvajajo vrhunski domači in tuji strokovnjaki, nastopajo na skupnih promocijskih dejavnostih, ki so vedno odmevnejše, združenje pa je doseglo tudi dogovor glede popustov pri nakupu opreme in reprodukcijskega materiala.
Združenje kmečkih sirarjev Slovenije organizira redne strokovne ekskurzije v tujino, ki so namenjene predvsem ogledu dobrih praks in izmenjavi znanja.
Zelo pomembna sta tudi druženje članov in izmenjava izkušenj, ne le na začetku sirarske poti, pač pa ves čas razvoja in širjenja ponudbe lastnih mlečnih izdelkov.