Zaradi pozitivnega odziva se je Združenje kmečkih sirarjev Slovenije odločilo, da vsaki dve leti organizira Festival slovenskih sirov, ki se bo letos odvijal že četrtič. Namenjen je širjenju poznavanja kakovosti in raznolikosti slovenskih kmečkih in obrtnih sirov.
Letošnji, 4. Festival slovenskih sirov bo potekal v torek, 8. oktobra 2024, od 12. do 19. ure v prostorih Kongresnega centra Brdo. Letos je festival še posebej »svež«. Poudarek je namreč na mladih prevzemnicah in prevzemnikih sirarskih kmetij ter na mladih, ki so prevzeli vodenje gostiln. Dan pred festivalom, 7. oktobra 2024, bo potekal posvet »Zgodbe mladih sirark in sirarjev« , na katerem bomo spoznali šest mladih prevzemnikov mlečnih oziroma sirarskih kmetij ter se posvetili težavam, s katerimi se soočajo. Na festivalu pa bodo trije mladi kuharski mojstri, prevzemniki gostiln oziroma restavracij, ponujali sirne prigrizke.
Dodatno svežino bosta prispevali tudi dve delavnici z naslovom »Sir in pivo«.
Tomaž Bratovž
JB restavracija
Lojze Čop
Gostilna Pr’ Čop
Grega Repovž
Gostilna Repovž
Vstopnice je mogoče kupiti z 20-odstotnim popustom v predprodaji do 1. oktobra 2024. Enako velja za kotizacijo za udeležbo na delavnici »Sir in pivo«.
Združenje kmečkih sirarjev Slovenije me je povabilo na 4. festival slovenskih sirov in povabilo sem seveda sprejel z velikim veseljem. Verjetno bo kdo dvignil obrvi, kakšno povezavo ima ta dogodek z delom varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano. Pa
Člani Združenja kmečkih sirarjev Slovenije lahko dostopajo do informacij, pomembnih za razvoj svojega dela, imajo možnost udeleževanja na izobraževanjih, ki jih izvajajo vrhunski domači in tuji strokovnjaki, nastopajo na skupnih promocijskih dejavnostih, ki so vedno odmevnejše, združenje pa je doseglo tudi dogovor glede popustov pri nakupu opreme in reprodukcijskega materiala.
Združenje kmečkih sirarjev Slovenije organizira redne strokovne ekskurzije v tujino, ki so namenjene predvsem ogledu dobrih praks in izmenjavi znanja.
Zelo pomembna sta tudi druženje članov in izmenjava izkušenj, ne le na začetku sirarske poti, pač pa ves čas razvoja in širjenja ponudbe lastnih mlečnih izdelkov.