Ljubljana, 6. oktober 2022. V torek, 4. oktobra zvečer, so se z zaprtjem 3. Festivala slovenskih sirov v kongresnem centru na Brdu pri Kranju sklenili dnevi, posvečeni evropskim in slovenskim sirom, narejenih v kmečkih in obrtnih sirarnah.
Trije dnevi, namenjeni letnemu srečanju evropske mreže FACE
Združenje kmečkih sirarjev Slovenije je namreč od sobote, 1. oktobra, do torka, 4. oktobra 2022, gostilo več kot sto sirarjev iz trinajstih evropskih držav. Prvi trije dnevi so bili namenjeni letnemu srečanju Evropske mreže kmečkih in obrtnih sirarjev FACE, krovne organizacije 19 nacionalnih združenj iz 16 evropskih držav. Mreža FACE, katere podpredsednica je Irena Orešnik, prva predsednica Združenja kmečkih sirarjev Slovenije, zastopa interese evropskih kmečkih in obrtnih sirarjev ter je danes že uveljavljena in upoštevana sogovornica pristojnih inštitucij Evropske unije.
Letna srečanja FACE so namenjena spoznavanju sirarstva države, ki srečanje organizira, in znanstveno-strokovni konferenci z aktualnimi tematikami.
Letošnja konferenca je bila posvečena planinskim sirom in težavam, s katerimi se soočajo sirarji, ki v času poletne paše na planinah predelujejo mleko v izvrstne sire. Na konferenci so sodelovali štirje predavatelji iz tujine in štirje iz Slovenije. Po celodnevni konferenci je sledila še okrogla miza, ki jo je moderiral Davorin Koren iz Triglavskega narodnega parka. Pomena obravnavane tematike se zavedajo tako na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije kot na Ministrstvu za kmetijstvo in gozdarstvo, saj se je konference udeležila Tatjana Buzeti, državna sekretarka, pristojna za področja kmetijstva, hrane in ribištva. Na okrogli mizi je sodelovala tudi Ana Le Marechal Kolar.
Tudi tretji Festival slovenskih sirov je navdušil
Tretji Festival slovenskih sirov je bil izjemno dobro obiskan, saj je od 12. do 19. ure festival obiskalo več kot 1000 ljubiteljev sirov. Trideset slovenskih kmečkih sirarjev je ponudilo v pokušino izbrane sire, ki so jih lahko nato obiskovalci kupili v mali festivalski trgovinici. Ob tem so si pomagali z degustacijskim listom, kamor so lahko med degustacijo vpisovali svoja mnenja oz. opažanja. Malice, katerih letošnja rdeča nit so bili planšarski siri, so navdušile tako obiskovalce kot razstavljavce.
Na uradnem odprtju festivala je najprej spregovoril predsednik Združenja kmečkih sirarjev Slovenije, ki je poudaril pomen znanja za razvoj kmečkega sirarstva. Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Irena Šinko, je namenila spodbudne besede vsem prisotnim sirarjem ter se jim zahvalila, da vztrajajo na kmetijah ter s tem ohranjajo slovensko kmetijstvo in kulturno krajino, predvsem pa pridelujejo hrano visoke kakovosti. Prisotne sta nagovorila tudi direktor Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Janez Pirc, in Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije. Kot pika na i pa je bil nagovor prof. dr. Janeza Bogataja, ki je poudaril etnološki vidik ohranjanja starih sirarskih receptur in prisotne povabil, naj si ogledajo izdelavo tradicionalnih sirov – trničev.
V veliki dvorani kongresnega centra pa je vsakogar, ki je vanjo vstopil, pritegnila dolga miza z okoli šestdesetimi različnimi siri iz cele Evrope. V istem prostoru se je ob 15. uri odvijalo predavanje velikega francoskega zorilca sirov, Maxa Schmidhauserja. To je poklic, ki v Sloveniji še ni poznan, čeprav bi ga slovenski kmečki sirarji še kako potrebovali. Zorenje je namreč zelo zahteven del »poti« sira od mleka do kupca.
Fotografije in video posnetki so prosto dostopni na spletni strani https://mountaincheese.eu/sl/sredisce-za-stike-z-javnostmi/
Prosimo vas, da ob uporabi fotografij in/ali video vsebin navedete avtorstvo (arhiv Združenja kmečkih sirarjev Slovenije). Prav tako vas prosimo, da nas obvestite o objavi (kje, v kakšnem obsegu …).
Vsem najlepša hvala za obveščanje o dogodkih, udeležbo in poročanje v vaših medijih.